Gør opladning nemmere med Circle K's erhvervskort


Gør opladning nemmere med Circle K's erhvervskort

Med Circle K's erhvervskort kan medarbejdere betale for at oplade firmabiler på vores lynladestandere i hele landet.

- Der er en lille chip i vores nye erhvervskort, der gør det let at styre hele opladningsprocessen. Med et stadig stigende antal ladestandere over hele landet, mener vi, at det er en god og unik løsning for virksomheder, der har elbiler, siger lederen for virksomhedsopladning i Circle K Europa, Ingrid Sofie Øvrum Sem.

Med erhvervskortet kan medarbejderen også købe andre varer hos Circle K. Kortet kan fx også bruges til brændstof, bilvask og madprodukter - og alle køb bliver samlet på samme faktura.

Vi har indrettet vores stationer, så man kan holde en behagelig pause mens elbilen lader, vi har varm kaffe og et stort udvalg af både morgenmad, frokost, aftensmad og noget til den lille sult.

Let at bruge


- Vi ved, at virksomhedsejere, uanset om det er små enmandsvirksomheder eller større virksomheder med mange firmabiler, er interesseret i at få et simpelt overblik over omkostningerne til brændstof og lignende. Med vores nye løsning er det lige så nemt at holde styr på biler, der har behov for opladning, som det er med benzin- og dieselbiler, siger Sofie Øvrum Sem.

Stigende antal lynladere


I Circle K's selvbetjeningsportal, Card E-Services, er det nemt at administrere og opnå fuld kontrol over alle omkostninger. Her kan du blandt andet tjekke saldoen, se de seneste transaktioner på kortet, se de seneste fakturaer samt spærre og åbne kort.

- Vi udvider nettet af lynladere med 300 kW i et højt tempo. Vores mål er, at Circle K's netværk af ladestationer skal være så godt, at du altid finder en opladningsmulighed hos os, når du er på vejen, forklarer Ingrid. Indtil videre har vi mere end 200 ladepunkter i Danmark – og der er mange flere på vej.

Administrer opladning hjemme, på arbejdspladsen og på farten


Med Circle K's erhvervsløsning er det nemt at administrere opladningen på farten, hjemme hos de ansatte og på arbejdspladsen. Al opladning af firmabiler startes og stoppes med erhvervskortet, så den ansatte får tilbagebetalt elomkostningen derhjemme. Opladning af private biler fra hjemmeladeren kan gøres med en privat ladebrik, så det ikke indgår i regnskabet, som arbejdsgiveren skal betale.

 


Trine Vendelboe
Erhverv
 •